Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Giriş

Kayıt Ol

Sitemize kayıt olarak soru sorabilir, favori soruları ve cevapları takip edebilirsiniz. Ayrıca diğer üyeleri takip ederek kendinize eğlenceli ve bilgi dolu bir ortam oluşturabilirsiniz. Hazırsan hadi kayıt ol!

2016 ALES Sınav Sonuçları Açıklandı! ÖSYM

2016 ALES Sınav Sonuçları Açıklandı! ÖSYM

2016 ALES sınav sonuçları açıklandı. 2016 ALES sınav sonuçları ÖSYM uzantılı adrese tıklayarak hemen ulaşabilirsiniz.

2016 ALES Sınav Sonuçları

ALES güz dönemi sonuçları açıklandı. ALES sınav sonuçları ÖSYM tarafından binlerce üniversite öğrencisinin erişimine açıldı. Üniversite mezunu olmuş adayların kariyerlerinde daha iyi bir konuma yükselmek için girdikleri ALES 30 Aralık akşamı açıklandı. Yapılan açıklamanın ardından 1 sorunun da iptal edildiği belirtildi. İşte, ALES sonbahar dönemi sınav sonuçları.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuçları açıklandı. Adaylar, sonuçlara https://sonuc.osym.gov.tr/ adresinden ulaşabilirler.
ALES sonbahar dönemi 18 Aralık 2016’da 81 il merkezi ile Bişkek’te (Kırgızistan) uygulandı.

Sınav, saat 9.30’da başlayan sınav 180 dakika (3 saat) sürdü.

 ALES SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ 

YÜKSEK LİSANS’TA ALES’İN ÖNEMİ BÜYÜK

Tezli ve Tezsiz yüksek lisans başvurusu yapmak isteyen adayların puan sahibi olma zorunluluğu bulunan ALES, son zamanlarda akademik kariyer yapmak isteyen kişileri yakından ilgilendiriyor. Üniversiteye yapılan yüksek lisans başvurusunun akabinde, ALES puan bilgilerinin talep edildiği adaylar, sıralama kriterlerine almış oldukları bu puan ile girebilmektedir. Bu kriterin dışında, diploma notu, mülakat sonuçları ve bazı dönemlerde bilim sınavı sonuçlarına bakan yüksek lisans jürisi, çoğunlukla ALES puanına önem vermektedir.

Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğine göre yüksek lisansta en az yüzde 50’lik bir paya sahip olan ALES puanı, YÖK tarafından yönetmelik çerçevesine alınmıştır. İşte YÖK’ün yönetmeliğinde yer alan o detay;

“ALES puanının %50’den az olmamak koşuluyla ne kadar ağırlıkla değerlendirmeye alınacağı, ilgili senato tarafından belirlenir.”

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla, lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de ALES sonuçları kullanılmaktadır. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri zorunludur. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkanlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girmelerine gerek yoktur. Çünkü sonucu sadece Türkiye’de kabul edilen bir sınavdır.

Ayrıca bazı kamu kurum ve kuruluşları, yurtdışında lisansüstü öğrenim görecek öğrencilere burs verirken ALES sonuçlarından yararlanmaktadırlar. Yurt dışındaki öğretim kurumları lisansüstü öğrenim görmek üzere kendilerine başvuran adaylardan ülkemizde yapılmış bir sınavın sonuçlarını da istedikleri takdirde, adaylar bu sınavın sonuç belgelerini bu kurumlara verebileceklerdir.

ALES NEDİR?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda, ülkemizde lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları sağlayan sınav
sistemidir.

Yazar HakkındaProfesyonel

Profesyonel bir şekilde kurmuş olduğumuz ve hizmete devam ettiğimiz sorularicevaplari.com sitemizde eğlenceli bir ortam oluşturmaya çalışıyoruz. Tabi ki eğlencenin yanında öğrendiğimiz bilgiler ile de kendimizi geliştiriyoruz.

Beni Takip Et

Cevap bırakın

Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla

Bunları kullanabilirsin HTML etiketler ve nitelikler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>